Youtubeři očima střední generace aneb Já chci taky brát prachy za to, že nic neumím!

25. 03. 2019 23:43:25
Youtubeři jsou fenoménem současné doby. Mají nesmírný vliv na dospívající mládež, která hledá vzory, se kterými by se mohla identifikovat. Velmi vysoké procento statisíců followerů tvoří právě dospívající mládež. Bohužel.

Jsem žena středního věku, maturovala jsem před dvaceti lety. Jelikož ale učím na střední škole a mám dceru ve čtvrté třídě, moc dobře vím, že sledovanost youtuberů tvoří z velké části děti a dospívající. Tento článek slouží k zamyšlení nad tím, jací lidé tvoří mediální obsah, jež sleduje mnoho dětí a puberťáků. Nemám podrobně zmapovanou youtuberskou scénu, zaměřila jsem se pouze na pár jmen, která jsem v poslední době zaslechla u svých studentů a zhlédla jsem jejich videa na Youtube. A nestačila jsem se divit.

Týnuš Třešničková - mladá bruneta, jejíž videa jsou zaměřena na unboxing (rozbalování zásilek z módních e-shopů, absolutně nechápu smysl unboxingu). Týnuš si všechny topíky a sukýnky, které mají "poho vibes" vyzkouší a předvede v nich své mladé štíhlé tělo. Její čeština je příšerná, pražský přízvuk a otevřené vokály trhají uši i mně, rodilé Pražačce. Její slovní zásoba je velice omezená a u jejích videí umírám nudou a mám pocit, že mi s každou minutou klesá IQ nejméně o pět bodů.

Filip Grznár - tak to je úplný horor. Myslela jsem si, že je mu tak padesát, ale minulý měsíc oslavil třicáté čtvrté narozeniny, což v úvodu svého příspěvku (Únorové otázky) zmínil jakožto nejdůležitější událost měsíce února - podle jeho slov je tím únor významný měsíc. Naivně jsem doufala, že jako zástupce střední generace budou jeho příspěvky hlubší a budou třeba obsahovat nějaké hodnoty, které by mládeži mohly být ku prospěchu. Je to kulturista, pohybuje se ve fitness světě a ve svých příspěvcích se svěřuje svým následovníkům s užíváním anabolických steroidů. To činí tak příšernou češtinou, že kníkání Týnuš mi připadá jako rajská hudba. Nevyhýbá se vulgarismům a jeho slovní zásoba dosahuje úrovně přibližně šestiletého dítěte. Prohlédla jsem si na internetu i jeho fotky a musím říct, že energie, kterou věnuje budování svého těla, mi připadá z ženského pohledu zcela zbytečná. Ani kolo bych si o něj neopřela. Mám pocit, že kdybych lehce šťouchla nehtem do jeho bicepsu, vyfoukl by se jako balónek. Ale nevím, svalovci mě obecně nepřitahují. Grznárovo arogantní vystupování a urážení ostatních lidí je v jeho příspěvcích všudypřítomné. Vůbec mě nepřekvapuje, že pan Grznár před dvěma lety ve svém videopříspěvku vyhrožoval Romům vyvražděním a schvaloval vraždu romského muže v Chomutově. A už vůbec mě nepřekvapuje, že jsem našla jeho fotku s Tomiem Okamurou. Fakt zlatá Týnuš.

Mína - šestnáctiletá dívka, která vypadá tak na dvanáct. Nechápu, že její videa mají statisíce zhlédnutí, například půl milionu zhlédnutí má příspěvek Fakty (Míno, fakta se skloňují jako města!) o mně. Tříminutové video, kde o sobě prozradí, že miluje tanec, zpěv a jídlo, měla rakovinu krve (to mě opravdu mrzí) prošpikuje alespoň dvaceti příslovci "strašně". A taky zapiští, že je támhle hrozně velkeeej pavoooouk. Další příspěvek ukazuje, jak jí v kadeřnictví nabarvili hlavu na blond. To vážně někoho zaiímá? Asi ano, protože to má přes 300 000 zhlédnutí. Nechápu. A její song s kolegou Pjayem v jehož refrénu se zpívá: "Jsi jen další hlupáček, jsi jen další toy, další basic boy" má přes 10 milionů zhlédnutí, což je přibližně stejně jako písnička Light my fire of legendárních The Doors. Ach jo.

Kovy - Hledala jsem někoho, kdo se nevěnuje jenom povrchním tématům, kterými pro mě jsou například móda nebo hry, ale kdo třeba řeší politiku. Našla jsem pouze Kovyho, který vydával videa při loňské prezidentské volbě a snažil se formou srozumitelnou pro mladé porovnat přístupy a program obou prezidentských kandidátů. Což je fajn. Též nabízí videa o cestování, ale také různé parodie (chudák Halina!). Zdá se mi, že on jediný z těch, které jsem viděla, tvoří nějaký obsah. Díkybohu za to.

V posledních dnech jsem v médiích zaznamenala dva skandály spojené s youtubery. Dvaadvacetiletý Ondra Vlček chodí s třináciletou dívkou a dává to světu na odiv ve svém youtuberském příspěvku. Jakýsi Tary, youtuber zaměřující se na parkour, se vysmíval malému chlapci, který se ho ptal, proč prodává drahé oblečení (zřejmě merch) a dotyčný mu odpověděl: "Já neprodávám drahé oblečení, to jen ty máš málo peněz." A v tom vidím zásadní problém, zmínění youtubeři mají stovky tisíc followerů a díky svému kanálu vydělávají velké sumy peněz, které jsou pro ně nejvyšší hodnotou. A takoví lidé mají vliv na naše dětí? Co ale dokázali? Co opravdu umějí? Co mohou předat našim dětem?

Jestliže mladí koukají na videa tohoto typu, nemůžu se divit, že když na ně vyrukuji s požadavky typu: porovnej v souvislostech, vyjádři svůj názor, argumentuj, jsou v koncích. A můžu se divit tomu, že je nezaujme Shakespeare, Neruda či Čapek?

Velký problém vidím také v tom, že youtubeři nepodléhají žádné profesní etice jako například novináři či kterákoliv jiná profese. Morálka jim také nic moc neříká. Možná tento článek budete vnímat jako nářek stárnoucí učitelky, která přestává rozumět tomu, co je v kurzu. Každá generace je jiná a té starší vždy ta mladší připadá méně inteligentní, povrchnější a celkově tak nějak k ničemu. Většinou se však ukáže, že obavy byly zbytečné. Snad se pletu i já.

Znáte nějaké kvalitní youtubery? Pokud ano, budu ráda, když mi dáte vědět.

Autor: Lucie Tykalová | pondělí 25.3.2019 23:43 | karma článku: 46.20 | přečteno: 8794x

Další články blogera

Lucie Tykalová

Prsa venku a Kojící guerilla aneb Jsem matka. Kdo je víc?

Kojení je snad nejpřirozenější věc na světě, je to krásné, je to něžné, je to láskyplné. Ale v pojetí Kojící guerilly (už jen ten název!) se z toho stává aktivismus a mně osobně je každý aktivismus protivný a nesympatický.

16.4.2019 v 13:34 | Karma článku: 47.73 | Přečteno: 10073 | Diskuse

Lucie Tykalová

Paní učitelko, on to ale Ládík doma umí! aneb Třídní schůzky - peklo pro rodiče i učitele

Je třetí čtvrtletí a tedy čas třídních schůzek. Známe to všichni, strach z nich mívají rodiče i děti. Pro učitele jsou však třídní schůzky hotová muka. Čeká mě to pozítří.

2.4.2019 v 13:56 | Karma článku: 45.81 | Přečteno: 13925 | Diskuse

Lucie Tykalová

Kašleme na učitele! aneb Dárek vládní koalice učitelům k jejich dni

"Makáme. Učitelům do čtyř let 45 tisíc měsíčně. Chceme zvednout atraktivitu školství a motivovat učitele. Jen tak budou naše školy vychovávat kreativní, odvážné a schopné studenty." To je citace z předvolebního plakátu A. Babiše.

28.3.2019 v 11:30 | Karma článku: 31.91 | Přečteno: 1258 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Nikola Borovičková

Podporuji manželství pro nikoho

Manželství pro všechny se stalo již společenským mainstreamem, stále více a více zemí se přiklání k stejnopohlavním manželstvím. Většina argumentů proč uzákonit manželství pro „všechny“ jsou postavené na principu „rovnosti“.

21.8.2019 v 7:59 | Karma článku: 7.20 | Přečteno: 140 | Diskuse

Jindřich Jašík

Strach společnosti ze schizofreniků

Počet vražd spáchaných schizofreniky zdaleka není úměrný strachu, který z nich ve společnosti panuje. I když je jedna vražda spáchaná duševně nemocným v televizi stokrát, neznamená to, že zemřelo sto lidí.

20.8.2019 v 22:26 | Karma článku: 6.25 | Přečteno: 232 | Diskuse

Tomáš Gayer

21.8.1968: "Internacionální pomoc "

Tématem tohoto kresleného miniblogu je vysvětlení pojmu "internacionální pomoc" ve zkratce pro nepamětníky.....

20.8.2019 v 21:37 | Karma článku: 11.13 | Přečteno: 269 | Diskuse

Libor Chrášťanský

Založíme komunitu 50+ /třeba si nás nějaký politik všimne

- no a vyvěsí vlajku na úřadě. Ale to bude chtít mít tu vlajku. Kdo ji navrhne? Aby nebyla blbá, nemoderní, morbidní, ... A vyrazíme do ulic! Ale pokud se nevysvlíkneme do naha, koho zaujmeme? Safra, co s tím?

20.8.2019 v 19:07 | Karma článku: 30.08 | Přečteno: 727 | Diskuse

Alena Kulhavá

Jak si myslíme, že funguje církev a jaká je realita? Přináším zkušenosti z intenzivního a

zároveň širšího kontaktu jako "necírkevní" člověk v posledních 35 dnech více, než bych si na začátku prázdnin myslela. Má duchovní činnost církve dnes smysl? Pokud ano, tak pro koho? Jakou má roli ve vývoji společnosti?

20.8.2019 v 17:55 | Karma článku: 15.54 | Přečteno: 710 |
Počet článků 42 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 8623

Středoškolská učitelka, maminka, kuchařka, vášnivá čtenářka, filmová fanynka.

Postřehy z mé učitelské praxe můžete najít na: https://www.facebook.com/Ucitelsky.denicek/

Najdete na iDNES.cz