Sobota 7. prosince 2019, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 7. prosince 2019 Ambrož, Benjamin

Dycky Most! Aneb ČT stvořila nekorektní seriál. Nebo ne?

20. 02. 2019 8:27:57
Seriál Most! začala Česká televize vysílat v začátkem ledna a už po pár dílech se stal diváckým hitem, který kdekdo interpretuje a má naprosto jasno o všech významech, které nám autoři chtěli sdělit.

Seriál se odehrává v reálném prostředí severočeského Mostu. Hlavním tématem seriálu je soužití početné romské menšiny s "bílou" většinou. Jedna z hlavních postav je ještě ke všemu transsexuál, dříve Pavel, nyní Dáša. Tvůrci seriálu (osvědčená dvojice: scénárista Petr Kolečko a režisér Jan Prušinovský) se odvážně pustili do závažných témat, jakými jsou například: nesnášenlivost, xenofobie, rasismus, nezaměstnanost apod. Nosnou platformou je však humor a nadsázka. Hlášky, které v seriálu zazní (např.: "On není rasista, on je jenom debil!", Ženská je jako tramvaj z mostu do Litvínova, hází s tebou ze strany na stranu a nakonec tě odveze do ještě větší p*dele."....) jsou velmi vtipné a vyznívají velmi autenticky, nepochybuji o tom, že jsou skutečně odposlouchané tam na severu. Až se člověk diví, že něco takového vysílá veřejnoprávní televize.

Most! je však i fenoménem na sociálních sítích, kde jej řeší téměř každý. Většina obdivně používá nejslavnější slogan: "Dycky Most!". Pochopitelně se ale najde i mnoho "filosofů", kteří se snaží poselství seriálu nějak zanalyzovat či interpretovat. Známá je reakce poslance a místopředsedy ČSSD Jaroslava Foldyny, který prohlásil, že Česká televize útočí na 2000 let zaběhlé principy a cpe nebohým dětem transgendery. Jako kdyby byl snad seriál Most určený dětem... Potom do toho ještě zamotá neomarxismus (jak moderní!) a dokonce mluví o Frankfurtské škole (společenství filosofů 1. poloviny 20. století, která usilovala o kritické zkoumání společnosti a vycházela mj. z poznatků Karla Marxe, G. W. F. Hegela a S. Freuda), kteří by rozhodně měli ambice řešit problémy Čočkina, Luďana a impotentního Edy.

Samozřejmě se ozvývají hlasy, že je seriál příliš vulgární a urážlivý. Vzhledem k vulgarismům, kterými se v seriálu skutečně nešetří, je to celkem pochopitelné. Viz článek queer aktivistky Terezy Zvolské (odkaz níže). Zarážející je, že autorka napsala tento článek po zhlédnutí jediného dílu s jasným odsudkem, že seriál již nebude nadále sledovat. Její pohled je jednostranný a plochý. Bez urážek by to šlo údajně lépe. Jasně, budeme se tvářit, že urážky neexistují, a pojmeme tuto problematiku tak nějak vznešeněji. Necháme Romy mluvit jako knihu a skinheadská partička zkusí bojovat se svým nepřítelem pouze myšlenkou. A všechny případné vulgarismy vypípáme, tím se všechno určitě vyřeší.

Další zajímavý článek, který jsem zahlédla na Facebooku (bohužel jej nemohu zpětně dohledat), však říká, že ona nekorektnost je ve skutečnosti maskovaná hyperkorektnost, protože nepracující lůzr je bílý Čech, jeho hysterická, a poněkud jednoduchá exmanželka, je rovněž Češka, naproti tomu transgerder postava je sympatická, stejně jako pracující Rom Franta.

Je jasné, že autoři vzali několik stereotypů, které jim posloužily jako rámec seriálu. Proč ale dílo nemůžeme sledovat jen jako seriál? A vtipný seriál? Proč pořád musíme všemu dávat nějaké nálepky? Proč nemůžeme postavy vnímat jenom jako obyčejné lidi, kteří mají nějaké charaktery a své problémy, které se snaží řešit?

Luďan řeší své bytí ze dne na den, byť dost svérázným způsobem.Tonda bojuje se zamilovaností, s očekáváním rodičů a svou inteligencí, kterou se vyčleňuje ze svého okolí. Dáša chce jenom šťastně žít ve svém rodném městě a vycházet se svým okolím. Eda řeší svou impotenci. Franta se chce usadit. a tak dále.

Já sama jsem v reakcích na mé články zde na blogu byla nazvána například lepšočlověkem, grammar nazi, hysterkou, havloidem, sluníčkářem, bolševikem, neomarxistou, fašistkou atd. Ono je poměrně jednouché označit si své názorové oponenty nějakou takovou nálepkou, hodit je do nějaké skupiny, se kterou nechci mít nic společného, a utěšovat se pocitem vlastní výjimečnosti. Nepochybuji o tom, že mě po zveřejnění tohoto článku čeká opět něco podobného.

Jenže toto nálepkování vede ke zjednodušování a povrchnímu vidění světa. A jestli já vidím nějaký hlubší smysl v tomto seriálu, je to právě boj proti zjednodušujícím předsudkům a stereotypům. A je úplně jedno, kdo je na jaké straně.

On opravdu nemusí být člověk hned rasista, může být opravdu jenom debil...

Dycky Most!

Související články:

1) Seriál Most! dráždí poslance ČSSD Foldynu transsexuální figurou.Není to přirozené, je to exces, říká. Zdroj:https://www.lidovky.cz/domov/serial-most-drazdi-poslance-cssd-foldynu-transsexualni-postavou-clovek-je-muz-nebo-zena-rika.A190215_100412_ln_domov_jho?

2) Seriál Most! by mohl být vtipný i bez urážek. Zdroj:http://denikreferendum.cz/clanek/29087-serial-most-by-mohl-byt-vtipny-i-bez-urazek?fbclid=IwAR2QepxTqqkzI-j9z2BTkco3a2cC04UnZAWcjdptNUXemYd7SJi-VNQi-SI

P. S. Věnováno Leošovi. Společně seriál sledujeme a hodně se u toho nasmějeme.

P. P. S. Věnováno také Markovi za přínosné konzultace k tomuto tématu.

Autor: Lucie Tykalová | středa 20.2.2019 8:27 | karma článku: 41.12 | přečteno: 6864x

Další články blogera

Lucie Tykalová

Učitelství v číslech aneb Učitelé přece nic nedělají (akorát pracují cca 55 hodin týdně)

V souvislosti s dnešní stávkou učitelů, které se mimochodem neúčastním, pročítám na sociálních sítích a pod články na zpravodajských serverech diskuse, a jsem zděšená z názorů většinové společnosti na učitelství.

6.11.2019 v 13:24 | Karma článku: 47.91 | Přečteno: 27889 | Diskuse

Lucie Tykalová

Těhotná po jedenácti letech

Poprvé jsem otěhotněla v 26 letech a podruhé v 38. Těhotenství se mě tenkrát téměř netýkalo, všechno bylo v pohodě a já všechno dělala stejně jako dřív. Zato teď je to... Dost náročné.

5.11.2019 v 16:21 | Karma článku: 34.99 | Přečteno: 2275 | Diskuse

Lucie Tykalová

Prsa venku a Kojící guerilla aneb Jsem matka. Kdo je víc?

Kojení je snad nejpřirozenější věc na světě, je to krásné, je to něžné, je to láskyplné. Ale v pojetí Kojící guerilly (už jen ten název!) se z toho stává aktivismus a mně osobně je každý aktivismus protivný a nesympatický.

16.4.2019 v 13:34 | Karma článku: 47.75 | Přečteno: 10485 | Diskuse

Lucie Tykalová

Paní učitelko, on to ale Ládík doma umí! aneb Třídní schůzky - peklo pro rodiče i učitele

Je třetí čtvrtletí a tedy čas třídních schůzek. Známe to všichni, strach z nich mívají rodiče i děti. Pro učitele jsou však třídní schůzky hotová muka. Čeká mě to pozítří.

2.4.2019 v 13:56 | Karma článku: 45.90 | Přečteno: 14552 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Libor Popovský

Francie: „Obrácená kolonizace“

Tento článek věnuji soudcům našeho Nejvyššího soudu, kteří rozhodli, že zákaz hidžábu v české škole není legitimní.

6.12.2019 v 17:58 | Karma článku: 34.35 | Přečteno: 911 | Diskuse

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění - Naturista

Naturista je člověk, jehož záliba nevyžaduje žádné materiální zabezpečení. Kromě opalovacího krému. V Česku patří k nepropagované, ale trpěné menšině.

6.12.2019 v 13:30 | Karma článku: 15.49 | Přečteno: 443 | Diskuse

Radek Polický

Glosa. Je nošení hidžábu v ČR legální?

Dnes zveřejněné rozhodnutí nejvyššího soudu na to dalo jasnou odpověď. U nás ještě vítězí zdravý rozum a nelze zakazovat něco nad rámec zákona. Zároveň nás zařadilo mezi země tolerantní (alespoň dle zákona) k náboženským svobodám

6.12.2019 v 12:19 | Karma článku: 22.10 | Přečteno: 3914 | Diskuse

Vladimír Havránek

Možná se budete divit, ale i já stojím pevně za Babišem....

Letos 16. listopadu se mi stala velice zvláštní věc. Byli jsme v Praze za synkem a jeho ženou. Šli jsme se projít. Centrum bylo vylidněné a spokojeně jsme kráčeli kolem Vltavy. Najednou dav zhoustl a byli jsme unášeni, aniž jsme

6.12.2019 v 11:49 | Karma článku: 27.88 | Přečteno: 1757 | Diskuse

Karel Ábelovský

Tragédie s agentem

... no, ona už je to popravdě spíše tragikomedie, ne-li spíše fraška. A tak i plejáda defilujících komediantů, šašků a slouhů, vyvolává spíš rozporuplné pocity; kdy nevíte, máte-li se ještě zlobit, nebo se tomu všemu už jen smát.

6.12.2019 v 11:08 | Karma článku: 19.37 | Přečteno: 509 | Diskuse
Počet článků 44 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 8968

Středoškolská učitelka, maminka, kuchařka, vášnivá čtenářka, filmová fanynka.

Postřehy z mé učitelské praxe můžete najít na: https://www.facebook.com/Ucitelsky.denicek/

Najdete na iDNES.cz