Zavřete pusu, nesluší vám to! aneb Kam se poděla slušnost, kulturnost a noblesa

6. 10. 2018 10:33:55
"Zavřete pusu, nesluší vám to." To jsou včerejší slova českého prezidenta na adresu redaktorky Českého rozhlasu. Můj přechozí článek byl o vulgární mládeži. Daleko smutnější ale je, když se slušně neumí chovat ani hlava státu.

Z úst starší generace často slýcháme, že mladí se dnes neumějí chovat, že jsou vulgární, sprostí, že nepouštějí mladé sednout v tramvaji a nemají úctu ke stáří. To za našich mladých let nebývalo.... Jistě jsme tyto věty slyšeli od svých rodičů a prarodičů - je to taková česká (a pravděpodobně i světová) klasika.

Ve svém minulém článku jsem zachytila rozhovor pubertálních slečen a vyjádřila nad ním zděšení. Ano, není to hezké, jak se ty slečny vyjadřovaly, já jsem se tak ve svém teenagerovském věku nevyjadřovala, to za mých mladých let nebylo... :D (Klasika!). Ale slečny budou dozrávat, vyvinou se v ženy, poznají, že s takovým slovníkem nemohou existovat například v zaměstnání a přizpůsobí svou mluvu i své chování okolí, ve kterém se budou pohybovat.

Jako daleko závažnější problém vidím celkový pokles kulturnosti v celé společnosti. Týká se to nejrůznějších oblastí života - například té slušnosti. Na sociálních sítích se lidé baví urážením druhých. Co já jsem si jen vyslechla, když jsem projevila svůj názor (ani nemusel být politický) - hraji si na chytrou, jsem učitelská kráva, zas*aná sluníčkářka, měla bych chcípnout pomalou a bolestivou smrtí. Namítnete, to je jenom internet - virtuální svět, do očí by ti to nikdo neřekl. Možná ne, ale právě včerejší slova prezidenta mě utvrzují v tom, že hranice slušného chování se posouvají. Hodně posouvají.

Také se to týká například češtiny - když čtu, jak se vyjadřují dospělí lidé na sociálních sítích - je mi stydno. Nejčastěji to jsou pseudovlastenci, kteří se ohánějí češstvím, ale sami neovládají základní pravidla českého pravopisu. Není to ale jenom jejich problém, je to bohužel záležitost obecná. A běda, když někoho takového opravím nebo ho slušně upozorním na to, že jeho pravopis je na nízké úrovni. Nejčastější reakcí je něco v tomto smyslu: "No a co nejsme ve škole tak mě nekybycuj nejsy moje učitelka strč si ti celi pravidla nekam tadi jsme jenom na pitomím fejsbuku." Jasně, jako bychom měli správnou češtinu používat jenom ve škole, jakoby naše vyjadřování nebyla naše vizitka. K čemu kultivovanost, k čemu slušnost, vždyť je pohodlnější, než se něco naučit, vyjadřovat se jako blbeček a ukazovat svou omezenost a tupost. Omlouváme si to u sebe, snadněji si to potom omluvíme i u těch druhých.

V rámci občanské nauky už děti na základní škole učíme pravidlům slušného chování. Zdůrazňujeme jim pravidla dle Gutha-Jarkovského - etiketu, potřebnost tolerance, spolupráce, respektu jednoho k druhému. Jenže to nikdy nebude fungovat, pokud se tak nebudeme chovat my sami. Pokud bude tatínek nadávat mamince, maminka tatínkovi a rodiče dítěti. Pokud děti v televizi, na internetu a na sociálních sítích neuvidí, že se dospělí k sobě chovají slušně. A to bohužel neuvidí. Prezdient se chová jako buran. V televizi jsou nejsledovanějšími pořady Výměna manželek a Prostřeno, kde rozhodně nevidíme modely zdravých rodinných a obecně mezildských vztahů. Nejprodávanějším deníkem je Blesk, který těží z cizího neštěstí.

Je mi líto, kam se naše společnost dostala. Hrubost, buranství, nekulturnost, neslušnost.... Bohužel to není pouze česká záležitost, podíváme-li se kdo je prezidentem Spojených států....

Myslíte, že se podobně buransky jako současný prezident (a nejde jenom o slova namířená redakorce, ale i výroky o novinářích, o Romech apod.) choval Tomáš Garrigue Masaryk? Nebo Václav Havel?

Zná dnes vůbec někdo význam slova noblesa?

Kam to půjde dál s naší (ne)kulturností?

P. S. Věnováno všem, kteří umějí používat slova jako: děkuji, prosím, omlouvám se a promiňte.

Autor: Lucie Tykalová | sobota 6.10.2018 10:33 | karma článku: 43.67 | přečteno: 6373x


Další články blogera

Lucie Tykalová

Jak se baví puberťačky aneb Ty vole kámo, jdi do .....

Dnes bylo krásně, chtěla jsem si užít chvilku volna na sluníčku s knihou a kávou. Ovšem četba se nekonala, protože si k vedlejšímu stolku přisedly tři (cca čtrnáctileté) dívky a začaly si povídat. Velmi vulgárně povídat.

5.9.2018 v 21:01 | Karma článku: 45.16 | Přečteno: 6871 | Diskuse

Lucie Tykalová

Nežeru maso, nežeru cukr, jsem lowcarb, vegan, paleo aneb Hysterie kolem stravování

Ještě nejsem na světě ani čtyřicet let a už jsem za svůj život četla nespočet protichůdných názorů týkajících se stravování. Jak můžeš jíst maso? Neříkej mi, že jíš mouku? Jestli chceš rakovinu, jez ryby. Existuje zdravé jídlo?

2.9.2018 v 21:09 | Karma článku: 45.45 | Přečteno: 5693 | Diskuse

Lucie Tykalová

Mladí nevědí nic o srpnu 1968. Kdo za to může?

Možná jste viděli ankety, v nichž se mladých ptali, co se stalo v srpnu 1968. Většina dotazovaných, často i gymnazistů, vůbec netuší, oč jde. Všeobecný přehled studentů středních škol neustále klesá. "Co je to v té škole učí..."

23.8.2018 v 20:46 | Karma článku: 40.09 | Přečteno: 2778 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Lubomír Stejskal

Slovo k tragédii saúdského novináře

Pokud Saúdové jeden den tvrdí, že usmrcený novinář Khashoggi (Chášukdží) opustil jejich konzulát živý a po několika dnech přiznají, že v témže konzulátu přišel o život, pak jsou krajně nedůvěryhodní.

21.10.2018 v 21:38 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Hana Šťastná

Pokrytecký cirkus kolem týrání zvířat a novinářů

Jitka nesnáší cirkusy a Velkou (pardubickou) by taky zakázala. Kvůli týrání zvířat. “Tajtrdlíkování slonů v manéži je proti přírodě! A vidělas, jak si natloukla kobyla, co jí pak za Taxisem museli utratit?”

21.10.2018 v 20:36 | Karma článku: 14.69 | Přečteno: 233 | Diskuse

Lenka Hoffmannová

Masarykovo jméno zaštítilo nenávistnou konferenci v Luhačovicích

100 let vzniku Československa si připomínáme již od začátku roku 2018. Ať už jsou to pozitivní či negativní události, které se udály v průběhu minulých 100 let. Přivítala jsem tedy pozvánku na konferenci v Luhačovicích.

21.10.2018 v 19:58 | Karma článku: 15.02 | Přečteno: 500 | Diskuse

Jan Šik

Koncentrák Buchenwald XIV: Otrocká práce vynáší

Nápisy nad koncentračními tábory Arbeit macht frei. Práce osvobozuje. Nacisté si tato slova vyložili pro sebe po svém. Podle nich by měl znít jinak. Otrocká práce vynáší.

21.10.2018 v 18:00 | Karma článku: 13.04 | Přečteno: 318 | Diskuse

Ivo Panuš

„Grýnpísáci“ střeží dálnice, aby náklaďák nepřejel žábu, ale napojit a nakrmit koně neumí.

Snad případ utýraného koně Patrika, hladem a žízní, naše orgány činné v trestním řízení pro „nedostatek“ důkazů neodloží. Vyšetřit, ale žádné paragrafy... "oko za oko & zub za zub" ... nechat vyhladovět a nechat chcípnout žízní.

21.10.2018 v 16:48 | Karma článku: 25.57 | Přečteno: 916 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 43.59 Průměrná čtenost 7808

Středoškolská učitelka, maminka, kuchařka, vášnivá čtenářka, filmová fanynka.

Postřehy z mé učitelské praxe můžete najít na: https://www.facebook.com/Ucitelsky.denicek/

Najdete na iDNES.cz