Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lempl, šprt, nechodič, vlezdoprdelka aneb typologie studentů očima učitelky

6. 06. 2016 22:05:24
Na základě své učitelské praxe jsem vytvořila typologii studentů, které mám denně před sebou v lavicích. Vybrala jsem 11 častých a zajímavých typů: lempl, šprt, vlezdoprdelka, džentlmen, pankáč, bohém, zvídavec, spáč..

Studenti své učitele škatulkují, nemám v tom úplně jasno, ale tipla bych si, že dvě hlavní skupiny učitelů jsou: "kráva/kretén" a "jevpohodě". Ale o tom můj příspěvek nebude. Snažila jsem se vytvořit typologii studentů, se kterými trávím mnoho hodin denně, přemýšlím o nich a neustále řeším jejich problémy. Tedy:

1) Lempl - pravděpodobně nejrozšířenější typ studentů, všechno má na háku, na většinu věcí má dost času, dobrovolně nedělá nic, většinu času se znuděně válí po lavici, občas si něco napíše do sešitu, ale jenom, když má extra dobrou náladu. Dalším poznávacím znamením lempla je, že často chodí na záchod, aby ukrátil nudné hodiny (samozřejmě s mobilem či tabletem). Zajímavé je, že jde většinou o ty nejinteligentnější a nejbystřejší studenty. Výsledky mívá kolísavé, pod tlakem je schopen velmi dobrých výkonů.

2) Šprt - tento druh asi vymřel, u nás ve škole se prakticky nevyskytuje, doufám, že ještě hnízdí někde na gymplech, protože někdy bych nějakého snaživého brejlounka v první lavici, který na ostatní všechno práskne, docela uvítala.

3) Vlezdoprdelka - od něj nejčastěji slyším: "Paní učitelko, vám to dneska tak sluší!" nebo "Já jsem se na vás tak těšil!" Háček je v tom, že toto dělá pouze před zkoušením či písemkou. Stejně tak mi ochotně chodí pro věci do kabinetu, abych je nemusela "tahat" - což je ale vždy znamením toho, že něco ode mě potřebuje.

4) Džentlmen - vykazuje shodné znaky s vlezdoprdelkou, ale na rozdíl od něj to dělá upřímně, z opravdového zájmu o mě nebo alespoň ze slušnosti či proto, že byl k tomu vychován. Kriticky ohrožený druh. Rok od roku populace džentlmenů klesá. V každé třídě je maximálně jeden, ale jsou třídy, kam přijdu, sedí tam dvacet kluků a klidně mě nechají sundávat či zvedat židle a ještě mají blbý kecy o rovnoprávnosti (v tu chvíli se mi zvedá tlak na maximum).

5) Pankáč - můj oblíbený druh, na nic si nehraje, nehoní se za svalama, nehlídá si správnou výživu a nic zbytečně neřeší (moje duše je v podstatě taky trochu punková). Zároveň má jasné názory, které se nebojí sdělit a umí přemýšlet a argumentovat. Oblečení i styl pankáče tvoří osvěžující výjimku mezi borci v upnutých tričkách. Jeho nevýhodou je, že jeho životní styl mu brání naplno vnímat všechny hodiny, a tak se pankáčům často pomalu klíží víčka a padá jim jejich krásně nedbale rozcuchaná hlava na lavici.

6) Bohém - na hodinách je přítomný pouze fyzicky, zcela jistě ne duševně. Jelikož jsme umělecká škola, tak je u nás tento druh poměrně častý. Typický je pro ně zasněný pohled někam skrze vás. Často si kreslí.Bohém bývá citlivý, vnímavý, ale málokdy se snese na zem. Když se ho na něco ptám, tak odpovídá: "Já nevím, paní učitelko, je to všechno takový težký..." anebo odpovídá na něco jiného než na co byl tázán. Umělci. Šikovní, nadaní. Prostě trošku cvoci.

7) Zvídavec - sedí zásadně v první lavici. Typické je pro ně to, že pořád o něčem přemýšlejí a nerozpakují se zeptat na cokoliv (při čemkoliv). Takže, když například probíráme Shakespeara, zeptají se na to jaké je to asi rodit, jak dlouho to trvá, jak moc to bolí a tak podobně. Špatné je, že já se většinou na to chytnu, protože chci zvídavému chlapci odpovědět. Často se tedy stává, že při ruchovcích se dostaneme např. k problematice zásob černého uhlí nebo k tomu proč existují peníze.... Rozbor větný potom končí například diskusí o mužských účesech, hlavně o těch "na ještěra" apod.

8) Spáč - v každé třídě jsou alespoň tři, ožívají pouze přestávkách. Jakmile dorazím do třídy, pozdravím, už se jim začnou klížit víčka.I kdybych přednášela o tom, že jsem vynalezla elixír nesmrtelnosti, po chvíli jim začne padat hlava a užuž opírají čelo o lavici (ti fajnovější si dají pod sebe mikinu, se kterou se ve spánku pěkně mazlí). Dokážou usnout i při diktátu (přísahám, že se to stává!). Někdy jim to závidím...

9) Nechodič - zahlédnu je jenom párkrát za pololetí, jsou schopni onemocnět všemi nemocemi od pravých neštovic, břišního tyfu až po středověký mor. Také jim nápadně často umírají členové rodiny (účast na pohřbu člena rodiny několikrát do měsíce není výjimkou), pořád se dostávají do nějakých kolizí, konfliktů, dopravních nehod. Také úrazy je pronásledují velmi často, dokážou si zlomit snad i oko. A když ne oni, tak jejich rodiče, sourozenci a oni jim musejí dělat psychickou podporu. Také trpí nejrůznějšími psychickými poruchami a úzkostmi. Chudáci!

10) Neposeda - hyperaktivní stvoření, nedokáže sedět v klidu v lavici, pořád se vrtí, vykřikuje, chodí si umýt ruce či si to štráduje neustále vyhazovat odpadky, pošťuchuje ostatní, střílí z gumiček papírky (ano i v 19 letech) nebo fluše z verzatilky. Neustále musí na někoho sahat, nejhorším trestem je pro něj izolace, ta je bohužel v našich podmínkách (mrňavé třídy) nereálná.

11) Mobilnedámzruky - narůstající typ žactva, jde o jedince, který není schopen ani na chvíli odložit svůj mobil. Jak rád říká, není závislý na mobilu, ale na komunikaci s milovanou osobou (to jim nežeru), jsou to regulérní závisláci, kteří jedou na všech faceboocích, snapachatech a instagramech a bojí se, že jim něco uteče. Borci ale ještě neví, že chystám nějaký košíček, kam mi budou muset ty mobily všichni na začátku každé hodiny odevzdávat. Docela se ale bojím jejich abstinenčních příznaků. Doufám, že nedojde na nějaké slintání či křeče. Uvidíme...

Potom samozřejmě existuje ještě zbytek těch poctivých, hodných, snaživých, zkrátka normálních. Ale věřte mi, že jsou v menšině! Ale co, kdyby byli všichni takoví, nebylo by učitelství pořádnou výzvou a asi by mě ani nebavilo. Pestrost je důležitá, mám ji ráda, stejně jako všechny své studenty!

Autor: Lucie Tykalová | pondělí 6.6.2016 22:05 | karma článku: 40.41 | přečteno: 6217x

Další články blogera

Lucie Tykalová

Z učitelského deníčku 3

Ústní část maturit, období, kdy je na každé střední škole všechno vzhůru nohama. Čas nervozity, rozechvění, vrchol, ke kterému směřuje snažení studentů i učitelů. Je to tady.

31.5.2017 v 13:30 | Karma článku: 32.11 | Přečteno: 2844 | Diskuse

Lucie Tykalová

Kazma versus Prostřeno

Na Facebooku několik mých přátel sdílelo odkaz na Kazmovu One Man Show s názvem Odhalení největšího televizního skandálu v Česku. Dnes jsem toto video zhlédla a nestačila se divit.

18.5.2017 v 22:07 | Karma článku: 34.43 | Přečteno: 4403 | Diskuse

Lucie Tykalová

Jak to chodí na internetových seznamkách aneb Proč se bojíme říkat pravdu?

Na internetových seznamkách se pohybuji zhruba rok. Seznámit se tam s někým normálním, či tam dokonce najít vztah je téměř nemožné, ovšem z psychologického a sociologického hlediska jde o velmi zajímavý fenomén.

11.5.2017 v 22:15 | Karma článku: 32.47 | Přečteno: 3178 | Diskuse

Lucie Tykalová

Z učitelského deníčku 2

Květen. Měsíc lásky, krásy, květů, alergií. A maturit. Na všech středních školách nastává šrumec. O písemných maturitách bude řeč ve druhém díle mého deníčku.

9.5.2017 v 23:22 | Karma článku: 21.83 | Přečteno: 1182 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jana Veselá

Prasoloppet 2017

Prasoloppet 2017 letošní již 17. ročník Prasova běhu recesistů kolem přehrady 24.6.2017 - 14.00 - Jablonecká přehrada

26.6.2017 v 9:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 120 | Diskuse

Libor Popovský

V Evropě probíhá výměna obyvatelstva

Překlad článku Giulia Meottiho „A Replacement of Population is Taking Place in Europe" pro českou verzi webu Gatestone Institute zpracovaný mnou a paní Helenou Kolínskou.

26.6.2017 v 9:12 | Karma článku: 26.29 | Přečteno: 690 | Diskuse

Jiří Hermánek

Čtvrtek, kamiónů den. Nechoď dcerunko k D1 ven. Preview...

Protože ty fotky z 15.6. odpoledne, kdy jsme se po D1 vraceli do Prahy, jsou v mobilu a já v OL píšu na tabletu. Což je úkol náročný a ne vždy vyjde.

26.6.2017 v 9:00 | Karma článku: 8.56 | Přečteno: 297 | Diskuse

Aleš Vavřinec

Partnerské vztahy - láska nebo závislost?

Po několikahodinové jízdě vlakem se pro mě lavička ve stínu kostela stává příjemným útočištěm. Sedím a nasávám místní atmosféru šumavského městečka. Pozoruji lidi v parku a nechávám se ofukovat chladivým vánkem ...

26.6.2017 v 8:33 | Karma článku: 7.54 | Přečteno: 231 | Diskuse

Jan Bartoň

Obsah správný, jen ta angličtina špatná!

Pracovnice pražského magistrátu upoutaly pozornost široké veřejnosti svým „svévolným vyvěšením“ cedule se „špatnou angličtinou“. V ní se dožadovaly, aby na ně cizinci mluvili česky nebo si vzali tlumočníka.

26.6.2017 v 8:05 | Karma článku: 18.57 | Přečteno: 530 | Diskuse
Počet článků 15 Celková karma 30.51 Průměrná čtenost 10866

Jsem středoškolská učitelka, máma prvňáčka Aničky. Mým světem je škola, domácnost, škola, domácnost, ale mám ráda také knížky, filmy, vaření a jízdu na koloběžce.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.